Co leczymy Zespoły posturalne / Zespoły bólowe o charakterze napięciowym

Bezsenność

Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu i czuwania. Bezsennośc może objawiać się w postaci poroblemów z zasypianiem lub klikukrotnym wybudzaniem się w ciągu nocy, na przykład na skutek bezdechu. Efektem jest brak fazy odpoczynku i regeneracji organizmu. Przyczyną może być silne napięcie emocjonalne, silny, przewlekły stres pojawiający się wskutek przeżywania sytuacji konfliktowych w pracy lub w domu, przeciążenie nadmiernymi obowiązkami. Bezsenność może pojawić się również jako powikłanie przy chorobach połączonych z cierpieniem i zaburzeniach psychicznych.

Jak wspomniałam wcześniej problemy ze snem mogą powstać w wyniku stresu oraz przeciążenia nadmierną ilością obowiązków. Nadaktywny tryb życia powoduje zwiększenie aktywności współczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego za reakcję organizmu na zagrożenie typu: "walcz lub uciekaj". Jeżeli osoba znajduje się w stanie ciągłej gotowości do działania, gdzie brak jest czasu, lub możliwości a potem umiejętności odpoczynku, dochodzi do dysfunkcji układu przywspółczulnego co obajwia się min. ciągłym niepokojem, natrętnymi myślami, nadruchliwością, jak również bezsennością. Innym powikłaniem może być np. zespół niespokojnych nóg, co może dodatkowo utrudnić zasypianie i uniemożliwić spokojny sen. Jeśli taka sytuacja przedłuża się mogą pojawić się również problemy z trawieniem i inne dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych.

Jedną z metod leczenia bezsenności jest farmakoterapia lekami wpływającymi na receptory GABA-ergiczne lub antydepresyjnymi. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych tych leków np. w postaci uzależnienia, jak również o tym, że nie leczą one przyczyny bezsenności. W przypadku przewlekłej bezsenności zaleca się również psychoterapię bechawioralną. 

Wobec tego, że dużą rolę w roziwnięciu się bezsenności odgrywa stres, celowe wydaje się zastosowanie technik relaksacyjnych takich, jak: trening autogenny Schultza lub relaksacja mięśni Jacobsona, jak również terapia czaszkowo-krzyżowa, która może pomóc w wyciszeniu układu współczulnego jednocześnie wspomagając działanie układu przywspółczulnego, czego efektem będzie odzyskanie umiejętności głębokiego relaksu, który da organizmowi mozliwość regeneracji i odpoczynku, jak również opanowanie niepokoju i natrętnych myśli będących jedną z przyczyn problemów ze snem. 

Innym zabiegiem, który wyciszy i uspokoi umysł i ciało jest masaż Abhyanga, którego tonizujce i harmonizujące działanie wykorzystywane jest w Indiach od wieków. 

 

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Wilcza 18# 201 00-532 Warszawa

Pokaż na mapie