Our offer Rehabilitaion

Pakiet dla kręgosłupa - terapia manualna + trakcja

 „Przeciążenia statyczne mięśni spowodowane przyciąganiem ziemskim należą do najczęstszych. Prawie wszystkie zaburzenia czynności narządu ruchu są z nim związane. Owo przeciążenie łączy się ściśle z postawami ciała wobec przyciągania ziemskiego – obojętnie czy są one zdeterminowane niefizjologiczną (niechlujną) postawą przy pracy, podczas nauki czy odpoczynku, czy też niefizjologiczną postawą wynikającą z zaburzeń psychogennych”

dr Andrzej Rakowski „Kręgosłup w stresie”

Pakiet dla kręgosłupa obejmuje dwie najskuteczniejsze metody pracy z bólem w tym obszarze: terapię manualną oraz trakcję kręgosłupa.

Dynamika rozwoju dyskopatii i innych chorób kręgosłupa związana jest najczęściej z wystąpieniem, na skutek przewlekłej kompresji, dehydratacji czyli zmniejszenia wysokości krążków międzykręgowych. Dotyczy to zarówno kręgosłupa szyjnego jak i lędźwiowego. W konsekwencji doprowadza to do zmniejszenia ruchomości kręgosłupa i zwiększonego napięcia tkanek go otaczających, co jest powodem ich bólu. Ograniczenie naturalnej ruchomości oraz zwiększona kompresja poszczególnych segmentów kręgosłupa jest przyczyną zarówno dyskopatii jak i chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Każda z tych chorób powoduje większy lub mniejszy  stan zapalny tkanek około stawowych co oznacza zmiany w napięciu i odżywieniu tkanek miękkich stabilizujących i odpowiedzialnych za motorykę kręgosłupa, a więc dysków, więzadeł, mięśni, powięzi. Konsekwencją tych wszystkich zmian jest ból.

W jego leczeniu dobrze jest się skupić na przywróceniu odpowiedniego ciśnienia i odżywienia krążków międzykręgowych oraz odzyskania ruchomości we wszystkich kierunkach ruchu kręgosłupa. Ważne jest również odżywienie mięśni stabilizujących kręgosłup oraz powięzi  i przywrócenie im właściwego napięcia i siły, tak aby były w stanie w harmonijny sposób współdziałać z grawitacją.

Trakcja kręgosłupa poprzez działanie antygrawitacyjne, jego rozciąganie i odciążanie krążków międzykręgowych oraz powierzchni stawowych powoduje ich właściwe odżywienie oraz zbalansowanie ciśnienia w dyskach co zwiększa mobilność a zarazem stabilność kręgosłupa. Jeśli występuje przepuklina kręgosłupa, elongacja kręgosłupa może spowodować jej zmniejszenie, częściowe lub w przypadku małych przepuklin, całkowite ich wchłonięcie.

Terapia manualna obejmująca mobilizację powierzchni stawowych, mięśni i powięzi, pracę z punktami spustowymi, poizometryczną relaksacja mięśni i inne techniki lecznicze zadba o przywrócenie właściwego tonusu mięśni i powięzi. Ćwiczenia przywrócą naturalną ruchomość we wszystkich płaszczyznach kręgosłupa.       

Wskazania

• Ból kręgosłupa o charakterze ostrym, przewlekłym i nawracającym
• Przepuklina jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym
• Ból kręgosłupa występującego jako efekt zmniejszenia wysokości (dehydratacji) dysków
• Rwa kulszowej
• Rwa ramiennej
• Ból głowy i migren mających źródło w chorobach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa

Przeciwwskazania:

  • guzy w okolicy kręgosłupa
  • kręgozmyk
  • osteoporoza
  • nowotwór
  • przepuklina brzuszna (dla trakcji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym)
  • hipermobilność
  • niestabilność szczytowo - potyliczna (odcinek szyjny kręgosłupa)

 

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie