Co leczymy Zespoły bólowe stawów obwodowych

Zespoły bólowe stawów obwodowych

"W przypadku sztywności i bólu stawu powinieneś w pierwszym rzędzie pomyśleć nie o zapaleniu stawu, ale o możliwości istnienia punktów spustowych w połączonych z nimi mięśniach. Bóle występujące w takich miejscach, jak knykcie, nadgarstki, łokcie, barki, kolana i biodra to typowe objawy wywoływane przez punkty spustowe. "

" Terapia punktów spustowych. Praktyczny podręcznik." Clair Davies, Amber Davies 

Przyczyny bólu stawów obwodowych możemy podzielić na:

1) ból spowodowany skręceniem, zwichnięciem lub urazem i uszkodzeniem torebki stawowej i powierzchni stawowych lub struktur znajdujących się poza torebką stawową, stabilizujących staw.

2) zmiany degeneracyjne struktu tworzących staw, znajdujących się w obrębie torebki stawowej.

3) choroby układowe takie jak: RZS, toczeń rumieniowaty,

Przede wszystkim należy zróżnicować czy ból spowodowany jest uszkodzeniem/zmianami w obrębie torebki stawowej, czy też uszkodzeniem tkanek miękkich czyli więzadeł, ścięgien i przyczepów mięśniowych. Podstawą do takiej diagnostyki jest wykonanie testów klinicznych oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba badań obrazowych. Od znalezienia dokładnej przyczyny problemu zależy plan rehabilitacji. 

Bardzo często ból w okolicy stawu,pochodzi z uszkodzeń lub przeciążenia elementów stabilizacyjnych stawu np. więzadeł lub mających przyczepy w okolicy stawowej mięśni, w takim wypadku może pomóc tutaj zastosowanie masażu poprzecznego, elementów terapii manualnej oraz ćwiczenia kolagenowe, a potem wzmacniające okreslone struktury.

W pewnych wypadkach również zmiany chorobowe w obrębie stawu poddają się leczeniu zachowawczemu, zawierającemu terapię manualną, mobilizaję, manipulację oraz ćwiczenia kolagenowe oraz wzmacniające struktury stabilizacyjne, czasami pomocna jest suplementacja i/lub fizykoterapia. W przypadkach kiedy powyższe metody nie działają, konieczne jest leczenie chirurgiczne. 

Rehabiliacja pooperacyjna opiera się na mobilizacji, masażu leczniczym i programie treningowym, co przywróci pełną ruchmość oraz siłę w stawie.

Również w przypadku degeneracji w stawie, o ile nie sa to ciężkie zmiany, w wielu wypadkach pomoże terapia manualna  i odpowiednie ćwiczenia.

Zapraszamy do zapoznania się ze stosowanymi przez nas metodami rehabilitacji.

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie