Co leczymy Zespoły posturalne / Zespoły bólowe o charakterze napięciowym

Ból pleców

Jednym z ważnych czynników podnoszących ryzyko choroby kręgosłupa jest stres i niestabilność emocjonalna. O znaczeniu kompulsywnego, chorobliwego niepokoju, natrętnych myśli, depresji oraz złości dla naszego zdrowia pisze między innymi Dawid Goleman w książce pt. Inteligencja emocjonalna. W powyższej pracy przytacza wyniki badań, które wskazują, iż negatywne emocje powodują wzrost ryzyka zachorowania na serce, kręgosłup badź raka, w większym nawet stopniu niż np. palenie papierosów. Jednocześnie naukowcy na uniwersytecie w Ulm potwierdzają patogenny wpływ stresu na układ mięśniowo - powięziowy, skrócenie i zesztywnienie powięzi oraz pobudzenie receptorów bólowych, w wyniku działania na nią hormonów stresu (katecholaminy, kortyzol).

Znane są nam opowiadania pacjentów, którzy przychodzą do ortopedy z uciążliwym bólem pleców który, po zrobieniu badań obrazowych, nie znajdując w kręgosłupie zmian degeneracyjnych ani w obrebie dysków, ani w obrębie elementów kostnych, sugeruje, że ból pacjenta jest wynikiem depresji bądź przygnębienia, czyli ma podłoże psychogenne. Oczywiście może się tak zdarzyć, szczególnie u pacjentów z bólem przewlekłym kręgołupa, który pojawił się w wyniku niewłaściwie leczonej dyskopatii. W takim przypadku dochodzi do zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i zjawiska sensytyzacji bólu, co oznacza, że pacjent odczuwa ból nawet jeśli zniknął mechaniczny czynnik, który go spowodował. W każdym przypadku jednakże jest to ból realnie odczuwany przez pacjenta i wymaga leczenia. Zresztą, jak pokazują badania, najczęstszą przyczyną bólu pleców, nie jest dyskopatia, ale zaburzenia napięciowe oraz punkty spustowe, które powstają w wyniku niewłaściwego odżywienia powięzi oraz mięśni co może być efektem szeroko rozumianego stresu, ale również złych nawyków ruchowych, niewłaściwej diety, wielogodzinnej, siedzącej pracy, braku aktywności ruchowej itd. Jak pisze Clair Davies w "Terapii punktów spustowych..." :"Mięśnie lubią ciężko pracować przez krótki czas, a następnie całkowicie odpocząć" dlatego każda czynność wykonywana przez długi czas, codziennie powtarzane drobne ruchy (np. podczas posługiwania się myszką lub częstego odwracania głowy w kierunku ekranu, noszenia torebki na jednym ramieniu lub ciężkich zakupów, spanie bez stabilnego podparcia głowy itd) powoduje przeciążenia mięśni, powstanie punktów spustowych a w następnie ból,często trudny do zdiagnozowania ze względu na zjawisko bólu rzutowanego, który pojawia się w innym miejscu niż jego źródło (dobrym przykładem są bóle głowy, których częstą przyczyną jest napięcie i złe odżywienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, czworobocznego oraz mięśni pochyłych.) 

Jak odróżnić ból napięciowy od bólu spowodowanego dyskopatią? Ból napięciowy najczęściej jest bólem rozlanym, czyli jest odczuwany na pewnym obszarze a nie w konkretnym miejscu. W przeciwieństwie do bólu, który występuje w przypadku dyskopatii, nie jest to ból ostry i nagły, ale taki który rozwija się i wzrasta przez pewien czas. Na początku może być odczuwany jako napięcie, pieczenie, drętwienie lub po prostu dyskomfort. Nie leczony może zamienić się w ból stały, trudny do zniesienia, a nawet uniemożliwić codzienną aktywność. Najczęściej oprócz bólu pojawia się mniejsze lub większe ograniczenie ruchomości.

Co z takim bólem zrobić? Poniżej przytaczam fragment książki Leona Chaitowa "Masaż leczniczy-bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy":

"Dolegliwości kręgosłupa są często spowodowane dysfunkcjami mięśni przykręgosłupowych lub pozostałych mięśni grzbietu (Cooper 1993). W wielu z takich przypadków zastosowanie masażu może poprawić funkcję układu mięśniowego, co potwierdzają wyniki badań (Cherkin i wsp. 2001)"

"Wyniki badań wskazują na lepsze efekty masażu niż placebo, terapii rozluźniającej, akupunktury i edukacji w zakresie autoterapii, gorsze natomiast w porównaniu z manipulacjami, shiatsu, przezskórną stymulacją nerwów, a brak różnic w stosunku do efektów uzyskiwanych przy leczeniu gorsetami i kinezyterapią."

Leczenie napięciowego bólu pleców polega przede wszystkim na znalezieniu i eliminacji szkodliwych nawyków i czynności, czasami konieczne jest zrezygnowanie lub ograniczenie aktywności sportowej. Masaż leczniczy pomoże w eliminacji punktów spustowych i odżywieniu mięśni i powięzi. Wskazane jest stosowanie technik relaksacyjnych oraz ćwiczenia lecznicze. Brak efektów leczenia może być spowodowany występowaniem nadmiernego stresu, niedowitaminizowaniem ( szczególnie brak witamin z grupy B, witaminy C i D oraz żelaza), jak również spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu, kofeiny oraz paleniem papierosów, które to substancje powodują utratę witamin i innych substancji odżywczych. 

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Wilcza 18# 201 00-532 Warszawa

Pokaż na mapie