Co leczymy Wady postawy

Kolana szpotawe/koślawe

Kolana koślawe (łac. genu valgum) - wada kończyn dolnych, w której odstęp między kostakami przyśrodkowymi nóg, mierzony przy wyprostowanych kończynach dolnych jest większy niż 4, 5 cm. Zmiany patologiczne w kolanach koślawych mogą dotyczyć więzadeł, mięśni i układu kostnego.

W swojej praktyce najczęściej spotykam się z kolanami koślawymi, chociaż rzadko zdarzają się osoby, u których stwierdzam kliniczną postać choroby, kiedy zaburzenie to spowodowane jest patologią układu kostnego sposodowaną szybszym szybszym wzrostem kłykci wewnętrznych kości udowej niż zewnętrznych, co powoduje pochylenie do wewnątrz powierzchni stawów kolanowych.

Najczęściej są to pacjenci, u których nie występuje tak duży odstęp między kostkami wewnętrzymi podczas stania, niemniej jednak możemy zauważyć u nich zaburzoną linię prostą kończyn. Co najważniejsze, podczas oglądania pacjenta oraz badania palpacyjnego możemy stwierdzić występowanie nadmiernego napięcia i skrócenie mięśni naprężacza powięzi szerokiej, biodrowo- piszczelowego oraz mięśnia obszernego bocznego uda, często ze współistniejącym przykurczem mięśnia gruszkowatego. Przyczyną wizyty u fizjoterapeuty jest zazwyczaj ból kolana, jak najczęściej określają swoje objawy pacjenci. Ból występuje po stronie przyśrodkowej lub bocznej, zależnie od tego, która grupa mięśni zareaguje mocniej na przeciążenie. Po stronie bocznej jest on spowodowany skróceniem i w konsekwencji niedotleniem mięśni, a także stanem zapalnym ostrym lub przewlekłym. przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego, czasami w proces chorobowy jest także uwikłane więzadło poboczne strzałkowe kolana. W wywiadzie pacjenci mogą zgłaszać epizody bocznego zwichnięcia rzepki.

Po stronie przyśrodkowej kończyny dolnej dochodzi do osłabienia przywodzicieli uda, co może powodować ból i stan zapalny wspólnego przyczepu, nazywanego gęsią stopką, mieśni: krawieckiego, smukłego oraz półbłoniastego lub stan zapalny kaletki maziowej znajdującej się pod tą strukturą.

Objawy bólowe najcześciej pojawiają się po przeciążeniu grup mięśniowych spowodowanych długotrwałym chodzeniem (np. wycieczka górska) lub po ciężkim, niewłaściwie przeprowadzonym treningu, czasami nie można określić dokładnej przyczyny ani czasu bólu.

Lecznie polega na masażu leczniczym oraz ćwiczeniach, których celem jest rozciągnięcie, uelastycznienie i właściwe odżywnienie mięśni nadmiernie napiętych, jak również wzmocnienie mięśni osłabionych oraz masażu poprzecznym ścięgien i więzadeł, żeby rozerwać istniejące zrosty i blizny tkanek, jak również zlikwidować stan zapalny.

Znacznie rzadziej spotykam się z kolanami szpotawymi. Jej objawem charakterystycznym jest isnienie odległości pomiędzy kłykciami przyśrodkowymi kolan powyżej 3 cm. Przyczyną wystepowania kolan koslaych moze być przebyta w wieku dziecięcym krzywica lub zbyt wczesne rozpoczęcie chodzenia u dziecka.

Do zmian chorobowych występujących w kolanach szpotawych należą:

  • rozciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego,
  • skrócenie więzadła pobocznego piszczelowego,
  • rozciągnięcie mięśnia dwugłowego uda i mięśni strzałkowych i przykurczenie pozostałych zginaczy,
  • skręcenie kończyn do wewnątrz w stawach biodrowych,
  • przeprost w stawach kolanowych,
  • odsunięcie od siebie kłykci przyśrodkowych na odległość powyżej 3 cm.

Podobnie jak w poprzednim zaburzeniu działania terapeutyczne będą ukierunkowane na rozciągnięciu struktur nadmiernie napiętych i wzmocnienie mięśni wiotkich i osłabionych.

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie