Rehabilitacja posturalna
Wady postawy zwiększają ryzyko chorób kręgosłupa oraz przeciążeń mięśniowo-stawowych. Pogłębiona kifoza odcinka piersiowego kręgosłupa oraz związana z tym protrakcja barków oraz szyi i głowy wprowadza bardzo duże napięcie w obrębie tych struktur stając się częstą przyczyną bólów głowy, problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, szumów usznych, bólów kończyny górnej oraz drętwienia palców i innych schorzeń. Dolegliwości te mogą powodować duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Podobne objawy może powodować rotacja miednicy, wady stóp (tj. płaskostopie), kolana koślawe lub szpotawe i inne zaburzenia w obrębie kończyn dolnych i kręgosłupa. Zmiany posturalne dotyczą nie tylko wad postawy, które mają swoje źródło w kościach i stawach. Najczęściej zmiany dotyczą tkanek miękkich, które na skutek urazów i przeciążeń uległy sklejeniu, skróceniu lub osłabieniu. Organizm pragnąć zaadoptować się do powstałych zmian degeneracyjnych tkanek przystosowuje cały system mieśniowo - powięziowy kompensując powstałe zaburzenia. Przez długi czas możemy nie czuć rozwijających się w tkankach miękkich deformacji, tym bardziej, że rozwijają się one latami, aż do momentu załamania się stanu homeostazy i pojawienia się patologii.
Korekta takich napięć posturalnych, jako że tylko w niewielkim stopniu w spsób świadomy wpływamy na naszą postawę i nawykowe wykonywanie czynności, wymaga dużo czasu i cierpliwości ze strony terapeuty i pacjenta i jest możliwa tylko jako wynik systematycznych ćwiczeń oraz zmiany nawyków posturalnych.
Do naszego gabinetu trafiają często klienci, którzy wykorzystali już tradycyjne drogi diagnostyki i leczenia swoich dolegliwości takich jak bóle głowy, szumy uszne, zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespół Costena) i nie znaleźli pomocy. Pracując z powyższymi problemami wykorzystujemy przede wszystkim terapię manualną dla stawów, pragnąc odzyskać właściwe ślizgi stawowe, które mają zasadnicze znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu stawu oraz masaż leczniczy i terapię punktów spustowych. Pracujemy na mięśniach głębokich, które wskutek wieloletnich napięć posturalnych oraz stresu uległy zmianom napięciowym, skróceniu włókien a czasem nawet zwłóknieniu. To one będąc w stanie permanentnego niedotlenienia są najczęstszą przyczyną bólu, uczucia drętwienia lub mrowienia w tkankach. W trakcie terapii stopniowo wprowadzamy ćwiczenia rehabilitacyjne, których wykonywanie zapobiega nawrotom dolegliwości.
Zapraszamy.